تور

تور طبق تعریف سازمان گردشگری به سفر از قبل تعیین‌شده اطلاق می‌گردد که توسط یک آژانس هواپیمایی تهیه و در اختیار گردشگر قرار می‌گیرد. بهترین روش برای علاقه‌مندان به مسافرت، ماجراجویان و کاشفان و کسانی که می‌خواهند از زیبایی و تاریخ یک کشور یا منطقه لذت ببرند، استفاده از تور و امکانات و برنامه‌های ویژه تدارک‌دیده شده توسط آژانس است.

تور در صنعت گردشگری به مجموعه‌ای از عناصر سفر گفته می‌شود که لازم و ملزوم یکدیگرند این عناصر شامل: حمل‌و‌نقل و جابجایی، اقامت، غذا و نوشیدنی، جاذبه‌ها، عوامل اجرایی تور، خرید و سوغات است.

 

تور فرهنگی

تور فرهنگی (گردشگری فرهنگی) نوعی از گردشگری است که در رابطه با فرهنگ یک کشور یا منطقه است. تورهای فرهنگی شامل گردشگری در مناطق شهری به خصوص شهرهای تاریخی و بزرگ و امکانات فرهنگی این شهرها مانند موزه‌ها و تئاترهای آنهاست. همچنین این نوع تور می‌تواند شامل گردشگری در مناطق روستایی و نمایش سنت‌های بومی جوامع فرهنگی (به عنوان مثال جشنواره‌ها و آداب و رسوم) و ارزش‌ها و شیوه زندگی آنان باشد. گردشگری فرهنگی در حال حاضر محبوبیت زیادی در سراسر جهان دارد. برطبق گزارش سازمان گردشگری جهانی، ۳۷ درصد از تورهای جهانی را تور فرهنگی تشکیل می‌دهد و سالانه ۱۵ درصد رشد دارد.

بر اساس اصول جهانی تورهای فرهنگی بر دو قسم است:

دیدار از پدیده‌های ملموس مانند: موزه‌ها، آثار تاریخی، باستان شناسی و معماری.

بازدید از میراث ناملموس شامل: فرهنگ، آداب و رسوم و نوع معیشت که جنبه مردم‌شناسی و علمی دارد.

 

گردشگری آثار باستانی

این نوع گردشگری زیرمجموعه گردشگری فرهنگی است که هدف آن افزایش علاقمندی افراد به سایت‌های باستانی و حفظ آنهاست. بازدید از سایت‌های باستانی، موزه‌ها، مراکز تفسیر آثار باستانی، اجراهای نمایشی وقایع تاریخی و جشنواره‌های تاریخی از جمله فعالیت‌های مرتبط با این نوع گردشگری است. یکی از دغدغه های مهم گردشگری باستان‌شناسی، بررسی اثرات مثبت و منفی بازدید گردشگران از سایت‌های باستانی است.

 

تورهای یک‌روزه و آخر هفته

تورهای روزانه و برنامه‌های تعطیلات آخر هفته با برنامه‌های لذت‌بخش، می‌تواند انتخاب ایده‌آل برای افرادی با زمان محدود و سفرهای لذت‌بخش اطراف شهرها باشد. شما می‌توانید یک تعطیلات کوتاه اما هیجان‌انگیز را با یک یا دو شب سفر به جایی که می‌توانید وقت خود را با عزیزان خود صرف کنید، داشته باشید.

 

تورهای‌ بین‌المللی

تورهای بین‌المللی یا خارجی به منظور آشنایی با کشورها، فرهنگ‌های مختلف، لذت بردن از سلیقه‌های منحصر به فرد از غذاهای مختلف جهان و همچنین جهت شرکت در کلاس‌ها و همایش‌های علمی و آموزشی برگزار می‌شود.

شما می‌توانید به صورت منحصر به فرد و جذاب، برنامه‌های تفریحی و آموزشی مختلف در شهرهای اروپا، آمریکا، خاور‌دور و شهرهای جالب در نقاط مختلف جهان را تجربه کنید. همچنین شما می‌توانید با انتخاب یکی از بسته‌های تور با خدمات مختلف از جمله تهیه ویزا، بیمه درمانی مسافرتی، هواپیما، هتل، خدمات راهنمایی سفر، برنامه‌های طولانی و کوتاه خود در تاریخ و کشور موردنظرتان را به راحتی اجرا کنید.

 

تورهای خارجی بدون‌ ویزا

شامل کشورهایی می‌شود که بدون اخذ ویزا یا با دریافت ویزا در مرز ورودی به طور موقت و کوتاه‌مدت می‌توان به آنها سفر کرد. ایرانیان با پاسپورت ایرانی می‌توانند بدون دریافت ویزا وارد ۳۷ کشور شوند که بعضی از آنها در زیر آورده شده است.

ترکیه، ارمنستان، گرجستان ، مالزی، ونزوئلا، اکوادور، نیکاراگوئه، ایالات فدرال میکرونزی (اقیانوسیه)، دومینیکا (جزیره‌ای در دریای کارائیب)، بولیوی (آمریکای جنوبی) بدون نیاز به ویزا و کشورهای در لبنان (خاورمیانه)، تاجیکستان (آسیای میانه)، ایالات مستقل ساموآ (اقیانوسیه)، نپال (آسیا)، ماداگاسکار (جزیره‌ای در اقیانوس هند) کشورهایی هستند که در آنها صدور ویزا به محض ورود انجام می‌شود. از دیگر کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان (در مبدا ایران) می‌توان به کامبوج، کیپ ورد، کومور، جیبوتی، گینه بیسائو، گویان، لائوس، موریتانی، موزامبیک، سومالی و تانزانیا اشاره کرد.

نکته: بدون ویزا بودن کشورها به این معنی است که مسافران فقط برای حضور در آن کشور احتیاج به ویزا ندارند؛ اما گاهی برای پرواز و رسیدن به یک کشور بدون ویزا، نیاز به یک یا چند ویزا دارید. برای پرواز به بعضی از کشورهای آمریکا و اقیانوسیه، باید از چند کشور بگذرید و در آنها توقف داشته باشید که بدون داشتن ویزای این کشورها، سفرتان امکان‌پذیر نیست. بنابراین همیشه سفر به کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان به معنی نیاز نداشتن به ویزا و سفر بی‌دردسر نیست و باید حتما از قبل درباره سفر به کشور مقصدتان تحقیق کنید.

 

تورهای ورزشی SportTourism

سفر به منظور انجام ورزشی خاص یا بازدید از یک رویداد ورزشی به وسیله تورهای ورزشی انجام می‌شود. مسابقات المپیک، جام‌جهانی دو و میدانی، جام‌جهانی فوتبال، موج‌سواری و... از مسابقاتی هستند که زیرمجموعۀ گردشگری ورزشی محسوب می‌شوند. جنبۀ دیگری از گردشگری ورزشی، تورهای تمرینی بازیکنان است. بسیاری از نقاط به دلیل شرایط مناسب آب‌‌وهوایی یا طبیعی مکان مناسبی برای آمادگی بازیکنان ورزشی محسوب می‌شوند. بسیاری از سرمایه‌گذاران نیز با تامین شرایط اقامتی مناسب و فراهم آوردن امکانات ورزشی موردنیاز سعی در جذب تیم‌های ورزشی در رشته‌های مختلف دارند و به دنبال آن شرایط برای سفر هواداران این تیم‌ها به این مناطق مهیا می‌شود.

 

تورهای عید و سال نو

نوروز جشن آغاز سال نوی ایرانی و از کهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از دوران ایران باستان است که در کنار آداب و رسوم و سنت‌های زیبایش فرصتی مناسب برای سفر و گشت‌و‌گذار در کنار خانواده و دوستان است تا از بودن در کنار هم لذت ببرید و خاطره‌ای فراموش‌نشدنی را رقم بزنید.

در طول این ایام شرکت‌های خدمات مسافرتی و گردشگری به برگزاری تورهای مختلف می‌پردازند. در این میان دیانا با ارائه تورهای تک و ترکیبی با بهترین پروازها و هتل‌ها در مسیرهای مختلف اروپایی و آسیایی حق انتخاب گسترده‌ای را در اختیار شما مسافران و گردشگران نوروزی قرار ‌می‌دهد.

 

تورهای ویژه و خصوصی

چنانچه می‌خواهید سفر خود را در رویاهایتان برنامه‌ریزی کنید، بدون اینکه به یک فریم زمانی خاص یا گروه تور متکی باشید، بسته‌های تورهای خصوصی دیانا برای شما مناسب است! شهر یا کشور موردنظر خود را انتخاب کنید، تاریخ سفر خود را مشخص کنید و همچنین خدماتی را که می‌خواهید دریافت کنید. سپس به راحتی می‌توانید تعطیلات خود را با آرامش و به خوبی بگذرانید.

 

تورهای مذهبی

این نوع گردشگری هم زیر‌مجموعۀ گردشگری فرهنگی است. در هر دینی که در جهان وجود دارد می‌توان اماکنی را یافت که مقدسند. برای مسلمانانی که جایگاه مالی مناسبی دارند سفر حج به عنوان سفر واجب تلقی می‌شود. آرامگاه امامان نیز از جایگاه بالایی نزد مسلمانان برخوردار است. به هر ترتیب سفرهای زیارتی از دیرباز نسل بشر با او همراه بوده است و انسان بسیاری از تجارب معنوی خود را در این سفرها درک خواهد کرد. در این سفرها معمولا محدودیت‌هایی هم با توجه به قوانین دین موردنظر تعیین می‌شود. هتل‌ها در این نوع گردشگری مشروبات الکلی سرو نمی‌کنند و برای زنان و مردان استخرهای جداگانه دارند، جهت قبله در آنها مشخص است و در اتاق‌ها جانماز وجود دارد. حتی پروازهای خاص نیز که در آنها مشروبات الکلی و گوشت خوک سرو نمی‌شود، در نظر گرفته شده است. در این پروازها زمان اذان به اطلاع مسافران رسانده می‌شود و از برنامه‌ها و تفریحات متناسب با قوانین اسلام استفاده می‌شود.

کشورهای منطقه خاورمیانه دارای پتانسیل بسیاری برای گسترش این نوع گردشگری هستند.

 

تورهای سلامت

به نوعی از گردشگری اطلاق می شود که در آن گردشگر برای مقاصد درمانی به جایی سفر می‌کند. به علاوه سفرهایی که خدمات‌دهندگان سلامت (پزشکان، پرستاران و…) برای درمان بیماران می‌کنند‌ نیز شامل می‌شود. پیشینه این نوع گرشگری به آب‌گرم درمانی بر‌می‌گردد. هنوز هم بعضی کشورها از جمله تایلند، جمهوری چک و مجارستان گردشگران را به منظور استفاده از آب گرم جذب می‌کنند. گردشگران توریسم سلامت به دلایلی از جمله هزینه خدمات پزشکی بالا در کشور مبدا‌، لیست‌های انتظار طولانی، راحتی و ارزانی سفرهای امروزی و استفاده از تکنولوژی‌های برتر و استانداردهای بالاتر به کشورهای دیگر سفر می‌کنند.

طبق آمار یک عمل جراحی در هند، تایوان یا آفریقای جنوبی یک دهم همان عمل در آمریکا هزینه دارد. یا میانگین زمان انتظار برای یک عمل جراحی در کانادا حدود 9 هفته است.

بسیاری از سفرهای گردشگری سلامت برای دریافت و پیوند عضو است. به عنوان مثال در چین که پس از اعدام محکومان به مرگ از اعضای بدن آنها استفاده می شود، بازار پررونقی از اعضا، گردشگران را به خود جذب می کند.

پر‌طرفدارترین مقاصد گردشگری سلامت عبارتند از: آرزانتین، برونئی، کوبا، کلمبیا، کاستاریکا، هونگ کونگ و… و مقاصد جدید عبارتند از: عربستان سعودی، امارات، کره‌جنوبی، تونس، اوکران و نیوزیلند. کشور ما نیز جز مقاصد گردشگری سلامت به حساب می‌آید و سالانه 300 هزار نفر به دلایل پزشکی به ایران سفر می‌کنند.

 

تورهای طبیعت‌گردی Ecotourism

گردشگری طبیعت شامل، گردش در محیط‌های طبیعی از جمله: کوهستان، جنگل، دریا، کویر و سایر مناظر طبیعی‌ست. طبیعت‌گردی سهمیه‌ای 20 درصدی در بازار گردشگری دارد. معمولا طبیعت‌گردی را سالم‌ترین نوع گردشگری می‌دانند و از لحاظ اقتصادی نیز آن را عادلانه‌ترین نوع سرمایه‌گذاری می‌توان دانست اگر برنامه‌ریزی‌های کلان گردشگری به درستی اتفاق بیافتد.

ایران از لحاظ تنوع محیط‌های طبیعی، جزو 5 کشور اول دنیاست و همین مساله موجب می‌شود که نیاز به توجه به این حوزه بیشتر محسوس باشد. از طرفی به طور طبیعی زیرساخت‌های زیست‌محیطی مناسبی در کشور ایجاد نشده است.

 

تور تجاری و بازرگانی Business Tuorism

همایش‌ها، کنفرانس‌ها و نمایشگاه‌های تجاری، صنعتی و بازرگانی از اهداف معمول این نوع مسافرت‌ها هستند. مسافرت‌های بازرگانی در کشورهای توسعه‌یافته رشد بیشتری دارد. در همین راستا معمولا برای تجار و بازرگانان، هتل‌ها و اقامتگاه‌های بخصوصی طراحی شده است. گردشگری‌ تجاری و بازرگانی علاوه بر این همایش‌ها، در شهرهایی با تولید صنعتی بالا نیز امری عادی است. 

 

زمین گردشگری Geotourism

یکی از زیرمجموعه‌های طبیعت‌گردی‌ است با این تفاوت که در این قسمت معمولا افراد تنها برای آرامش یافتن به نقطه‌ای سفر نمی‌کنند بلکه دیدن جلوه‌های خاص زمین برای آنها جذاب است. مثلا لایه‌های منظم زمین در صخره‌هایی با ارتفاع زیاد، تپه‌های ماسه‌ای، گنبدهای نمکی و.... این گردش علاوه بر طبیعت‌گردی، جنبه علمی فراوانی هم دارد و حضور یک راهنمای مسلط می‌تواند بسیار راهگشا باشد.

 

به اشتراک گذاری